TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU

FORMULARZ KONTAKTOWY


Imię i nazwisko *
E-mail: *
Telefon *
Wiadomość:
Przepisz kod

Zapoznaj się z Polityką prywatności Gyncentrum

WSTRZYKNIĘCIE TOKSYNY BOTULINOWEJ


Leczenie nietrzymania moczu toksyną botulinową

Naglące nietrzymanie moczu tzw. pęcherz nadreaktywny to dolegliwość powstająca w wyniku nagłych skurczów pęcherza (parć naglących), prowadzących do popuszczania moczu. Osoby dotknięte tą dolegliwością odczuwają uciski, których nie są w stanie świadomie kontrolować. Podanie toksyny botulinowej pozwala przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego, poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych oraz paraliż mięśni odpowiedzialnych za skurcz pęcherza moczowego.

 Toksyna botulinowa na NTM

Wskazania do zabiegu

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej rekomendowane jest pacjentom, u których zdiagnozowano nietrzymanie moczu z nadreaktywnością pęcherza o podłożu neurogennym oraz idiopatycznym, a także u osób, u których terapia farmakologiczna nie przynosi efektów lub odczuwają skutki uboczne związane z przyjmowaniem leków. 

 

Jak wygląda zabieg? 

Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest bezpośrednio do pęchrza moczowego, obniżając nadmierną aktywność tzw. wypieracza moczu. Dzięki temu wyeliminowane zostaje nagłe parcie, które powoduje niekontrolowany wypływ moczu. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Trwa około 15 minut, a pełny efekt odczuwalny jest już po około tygodniu i utrzymuje się nawet do 13 miesięcy. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu wraca do domu.

Efekty zabiegu

Efekt leczniczy pojawia się najczęściej w ciągu tygodnia od zabiegu i utrzymuje się do 13 miesięcy. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej bezpośrednio do ściany pęcherza moczowego obniża nadmierną aktywność wypieracza moczu, co zapobiega nadmiernym skurczom pęcherza. Dzięki temu zahamowane zostaje popuszczanie moczu, rzadziej występują także parcia naglące. Nie ma także konieczności codziennego zażywania leków. 

 

Przeciwskazania do zabiegu 

Ciąża, karmienie piersią, infekcje układu moczowego, miesiączka. Z zabiegu nie mogą skorzystać także osoby, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy poddały się jakimkolwiek zabiegom z użyciem toksyny botulinowej (np. zmarszczki).