Nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy obojga płci, jednak kobiety cierpią z tego powodu znacznie częściej. WNTM definiowane jest jako mimowolny i niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego. Jego przyczyną jest osłabienie i rozluźnienie mięśni dna miednicy oraz więzadeł i powięzi, które podtrzymują pęcherz w odpowiedniej pozycji. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy kobiet w ciąży, po wielokrotnych porodach siłami natury oraz w okresie menopauzy.
Wstrzyknięcie okołocewkowe polega na iniekcji substancji wypełniającej w okolice szyi pęcherza moczowego, w celu przywrócenia prawidłowego ułożenia cewki moczowej. Preparat jest w pełni bezpieczny, nie wchłania się, nie uszkadza błony śluzowej cewki moczowej i nie wchodzi w interakcje z okolicznymi tkankami, lecz tworzy z nimi autonomiczną całość.
Wskazania do zabiegu
Wstrzyknięcie okołocewkowe rekomendowane jest pacjentkom ze stwierdzonym wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym krótkotrwałym. Lekarz pod kontrolą cystoskopu wykonuje ostrzyknięcie cewki moczowej. Zabieg trwa około 15 min. Pacjentka tego samego dnia może wrócić do codziennych aktywności.
Efekty zabiegu
Materiał wypełniający spełnia rolę dodatkowego podparcia cewki moczowej, co zapobiega bezwiednemu wyciekowi moczu.
Przeciwskazania
Przeciwskazania do zabiegu wynikają z przeciwskazań anestezjologicznych.