FORMULARZ KONTAKTOWY


Imię i nazwisko *
E-mail: *
Telefon *
Wiadomość:
Przepisz kod

Zapoznaj się z Polityką prywatności Gyncentrum

PROFILAKTYKA NTM

 

Ćwicz mięśnie Kegla!

Podstawowa profilaktyka NTM obejmuje ćwiczenia mięśni Kegla. Mięśnie dla miednicy (mięśnie Kegla) odpowiadają za podtrzymanie narządów moczowo-rodnych kobiety we właściwej pozycji, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu. Mocne i elastyczne mięśnie dna miednicy ułatwiają poród oraz zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza, a także przyśpieszają powrót do formy sprzed ciąży. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla to także większa satysfakcja seksualna obojga parterów.

profilaktyka ntm baner 

Jak zlokalizować mięśnie Kegla?

W celu zlokalizowania mięśni Kegla zatrzymaj strumień moczu podczas sikania – mięśnie, które w tym celu użyłaś są to mięśnie Kegla. Drugim sposobem jest włożenie dwóch palców do pochwy i zaciśnięcie mięśni wokół nich – są to właśnie mięśnie, których szukasz.

 

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenie jest bardzo proste, polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Trening rozpocznij od  4 serii po 10 powtórzeń (jedno powtórzenie to zaciśnięcie mięśni na  10 sekund) 3 razy dziennie. Z każdym tygodniem należy zwiększać liczbę serii do 5, 6, 7 itd., a po jakimś czasie także liczbę powtórzeń np. 3 serie po 20 powtórzeń, 4 serie po 20 powtórzeń itd. 

Aby ćwiczenia były wykonane prawidłowo, zwróć uwagę:

  • aby podczas ćwiczenia pracowały jedynie mięśnie dna miednicy, nie napinaj więc mięśni brzucha i pośladków
  • nie wstrzymywać oddechu
  • nie ćwiczyć z pełnym pęcherzem, ani podczas oddawania moczu

 

Najważniejsza w ćwiczeniach mięśni Kegla jest systematyczność i prawidłowe ich wykonanie. Ćwiczenia te są niezauważalne dla otoczenia, możesz je więc wykonywać wszędzie (siedząc i stojąc, oglądając telewizor, w pracy, stojąc w kolejce).