FORMULARZ KONTAKTOWY


Imię i nazwisko *
E-mail: *
Telefon *
Wiadomość:
Przepisz kod

Zapoznaj się z Polityką prywatności Gyncentrum

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU

 

NTM - to się leczy!

Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, która dotyka kobiety w każdym wieku. Wynika to m.in. z wrażliwości kobiecych narządów płciowych na zmiany w organizmie kobiety, szczególnie hormonalne tj. ciąża, poród, menopauza. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem ten dotyka ok. 30% kobiet przed okresem menopauzy i 60% po menopauzie.

terapia ntm baner 2
Nietrzymanie moczu to niezależny od woli wyciek moczu prowadzący do całkowitego lub częściowego wypróżnienia pęcherza moczowego. Schorzenie jest wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla wskutek czego dochodzi do obniżenia kąta nachylenia cewki moczowej i nieświadomego wycieku moczu.

 

Medycyna wyróżnia trzy rodzaje NTM

  • WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU spowodowane niewydolnością aparatu zamykającego cewkę moczową lub nadmierną ruchomością szyi pęcherza moczowego, objawiające się „popuszczaniem” moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu etc.

  • NIETRZYMANIE MOCZU Z PARCIA (NAGLĄCE) wynikające ze wzmożonej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego lub zmniejszonej podatności pęcherza na rozciąganie, objawiające się parciem na pęcherz oraz nagłą i niepohamowaną potrzebą oddania moczu.

  • MIESZANE NIETRZYMANIE MOCZU jest połączeniem obydwu wyżej opisanych rodzajów NTM. 

 

Przyczyny NTM u kobiet

  • CIĄŻA I PORÓD – przyczyną są zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i porodu, które powodują osłabienie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Podczas porodu dochodzi do rozluźnienia oraz zwiotczenia mięśni i więzadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowo-płciowego. Szczególnie narażone są kobiety, które rodziły wielokrotnie, poród odbywał się siłami natury lub urodziły duże dziecko (ważące ponad 4 kg). Wszystko to powoduje naciągnięcie krocza, a nawet uszkodzenie mięśni.

  • WIEK – ryzyko wystąpienia NTM rośnie wraz z wiekiem, a u kobiet w trakcie i po menopauzie wzrasta dwukrotnie. Przyczyną są zmiany hormonalne. W tym czasie znacznie obniża się poziom estrogenów, w wyniku czego dochodzi do niekorzystnych zmian w obrębie narządów moczowo-płciowych w tym obniżenia się cewki moczowej , a także jej skrócenia. Dochodzi także do osłabienia ścian oraz mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, co skutkuje upośledzeniem mechanizmu trzymania moczu.

  • INNE takie jak otyłość, przewlekłe infekcje dróg moczowych, zaparcia, schorzenia neurologiczne, cukrzyca, kamica nerkowa, zabiegi operacyjne w obrębie narządów moczowo-płciowych 

 

Diagnostyka NTM

W celu zdiagnozowania przyczyny nietrzymania moczu należy zgłosić się do specjalisty (lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa, urologia, specjalistycznej kliniki leczenia NTM). Lekarz na podstawie wywiadu postawi diagnozę lub skieruje na szczegółowe badania. W terapii NTM decydujące znaczenie ma określenie typu nietrzymania moczu, ponieważ to decyduje o wyborze odpowiedniej metody leczenia.

 

Proponowane metody leczenia NTM

Gyncentrum Ginekologia Plastyczna to ośrodek specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu nietrzymania moczu. Stosujemy małoinwazyjne metody leczenia NTM, które wykazują się wysoką skutecznością terapeutyczną:

>> LASEROTERAPIA 
>> WSTRZYKNIĘCIE OKOŁOCEWKOWE 
>> TAŚMY MINI SLING 
>> WSTRZYKNIĘCIE TOKSYNY BOTULINOWEJ
>> NOWOŚĆ: PROGRAM PEWNA SIEBIE

 

terapia ntm baner